niedziela, 10 czerwca 2012

Gdzie szukać konia do kupna?

KIEDY JUŻ ZDECYDUJECIE, czego szukacie, jaki koń wam najbardziej odpowiada, czas rozpocząć poszukiwania. Warto zadzwonić do lokalnego klubu jeździeckiego, zapytać, czy coś im wiadomo o koniach na sprzedaż. Dobrze jest również zasięgnąć języka u własnego instruktora, ponieważ ma on codzienny kontakt ze sporą liczbą koni. Im więcej osób spytacie, tym lepiej. Zapewnicie sobie bowiem możliwość wyboru. Jeśli zdecydujecie się na konia polecanego przez znajomych, będziecie mieć większą szansę uniknięcia kłopotu.

ZAKUP ZA POŚREDNICTWEM OGŁOSZENIA CZY U HANDLARZA?
KUPNO KONIA z ogłoszenia jest loterią. Niestety, nie wszyscy sprzedawcy są uczciwi. Zdarza się, że zatajają kilka rzeczy albo nawet wystawiają do sprzedaży zupełnie inne zwierzę.
LEPIEJ ZDECYDOWAĆ SIĘ na kupno u licencjonowanego sprzedawcy. Bo choć u niego jest nieco drożej, to plusem bywa możliwość wzięcia zwierzęcia na próbę, często nawet na tydzień.

NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
WARTO, BY KONIA obejrzała osoba doświadczona, która umie zanalizować jego zachowanie, ocenić wygląd, a nawet stan zdrowia. Kiedy już będzie na miejscu, obserwujcie zwierzę jeszcze w stajni gdy właściciel podchodzi do niego, zakłada kantar itp. Otrzymacie pierwsze informacje na temperamentu wierzchowca oraz jego stosunku do człowieka. Musicie też zobaczyć go bez siodła, bandaży czy ochraniaczach na nogach!!
     Następnie należy dokonać oceny pokroju, szukając większych nieprawidłowości. Konsultant będzie w tym wypadku niezwykle użyteczny. Szczególną uwagę poświęćcie kończynom. Koniecznie trzeba palcami poszukać deformacji,  zmian w cieplocie oraz miejsc bolesnych. Dotyczy to zwłaszcza okolicy ścięgien i stawów. Koń powinien bez oporu dać podnieść po kolei wszystkie nogi. Stworzy to możliwość dokładnego ustalenia stanu kopyt. Pamiętajcie, że podchodząc do obecnego konia, należy zachować wyjątkową ostrożność!
      Wreszcie nadchodzi pora, aby zobaczyć zwierzę w ruchu. Popatrzcie na nie od tyłu, z przodu, a także z boku oceń, oceńcie sposób poruszania się, zarówno w stępie, jak u w kłusie. Zwróćcie uwagę na to, czy biegnie prosto i jak stawia kończyny. Poproście, by go osiodłano. Obserwuj, jak reaguje na zakładanie siodła i uzdy- uzyskacie dodatkowe informacje na temat charakteru i temperamentu. Powszechnie praktykuje się, że właściciel wsiada na konia pierwszy. Teraz oceńcie, jak koń zachowuje się podczas wsiadania, jak reaguje na pomoce oraz jak się porusza pod jeźdźcem. Poproście, by go osiodłano. Obserwujcie, jak reaguje na zakładanie siodła i uzdy - uzyskacie dodatkowe informacje na temat charakteru i temperamentu. Powszechnie praktykuje się, że właściciel wsiada na konia pierwszy. Teraz oceńcie, jak reaguje na pomoce oraz jak się porusza pod jeźdźcem. Poproście o możliwość samodzielnego wypróbowania zwierzęcia podczas jazdy we wszystkich chodach. Warto przeskoczyć jedną czy dwie niewielkie przeszkody, a nawet sprawdzić, jak zachowuje się w ruchu ulicznym. Tylko w ten sposób zorientujecie się bez wątpienia, czy koń odpowiada waszym potrzebom.

OKRES PRÓBNY
JEŚLI NA PEWNO CHCECIE dokonać zakupu, poproście sprzedawcę o wypożyczenie konia na kilka dni na okres próbny. Dobrym pomysłem jest zlecenie lekarzowi weterynarii przeprowadzenie dokładnego badania konia.
     Nigdy się za bardzo nie spieszymy z podjęciem ostatecznej decyzji. Będzie tym lepsza, im lepiej zostanie przemyślana.
 
To już na tyle dzisiaj w następnym poście
zobaczycie super filmik i kilka zdjęć. 
Miłego dnia.
Wszelakie pytania możecie mi wysyłać na moje konto
na horwse: 
No to żegnam <3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz